Araç Kiralama Şartları

Araç Kiralama Şartları

Araç Kiralamak İçin Neler Gereklidir?

Gizlilik

Araç kiralama şirketi tarafından müşteriden talep edilen tüm veriler kiralama işleminde kullanılmak üzere kayıt edilir. Kiralama amacı dışında kişisel verilerin kullanılması mümkün değildir.

Sürücü Yaşı

Araç kiralama şirketleri sigorta şartları gereği kiralayan sürücünün en az 21 yaşında olmasını şart koşmaktadır. Bu yaş limiti orta ve üst sınıf araçlarda 25 lüks ve büyük araçlarda ise 28 olarak belirlenmektedir.

Ehliyet Süresi

Her araç kiralama şirketinin araç kiralama şartları farklılık gösterebilmekle birlikte genellikle orta ve üst sınıf araçlarda sürücünün 2 yıllık bir ehliyete sahip olması şartı aranırken, lüks ve büyük araçlar için bu süre 3 yıl ve üzeri olarak belirlenmektedir.

Ek Sürücü

Kiralık araçlar kiralama yapılırken ehliyeti ile kayıt edilen sürücü tarafından kullanılmak zorundadır. Araç farklı bir sürücü tarafından da kullanılacak ise bu kişinin de kiralama şirketine bildirilmesi araç kiralama şartlarından biridir.

Araç Kiralama Süreleri

Araç kiralama süresi en az 1 gündür. Bir günden az kiralama yapılması durumunda kira bedelinin bir günlük olarak hesaplanması araç kiralama şartları içerisindedir.

Kilometre Sınırı

Kiralanan her araç için bir kilometre sınırı belirlenir. Sınırsız kilometre şartı ile kiralanan araçlar dışında her araç için geçerli olan bu araç kiralama şartı, kilometre sınırı aşıldığında kiralama şirketi tarafından aşılan km (x) belirlenen ücret şeklinde müşteriye tahakkuk ettirilmektedir.

Ödeme Yöntemleri

Araç kiralama şirketleri kiralama esnasında kiralama bedelinin kısmen ya da tamamen kredi kartı, havale ya da nakit olarak ödenmesini isterler. Kısmi ödeme kabul edilmesi durumunda kalan tutar aracın şirkete tesliminde ödenir.

Depozit / Provizyon

Kiralama şirketleri kiralama süresi boyunca yaşanabilecek trafik ve park cezası, eksik yakıt, sigorta kapsamına alınmayan hasarlar, korumasız evcil hayvan taşınması ya da sigara kullanımından doğan temizlik giderleri gibi ödemelerin yapılabilmesi için müşteriye ait kredi kartından belirli bir tutar provizyon işlemini araç kiralama şartı olarak sunabilirler. Provizyon işleminde kredi kartına herhangi bir bedel harcama olarak yansıtılmaz, sadece kiralama süresi boyunca tutar bloke edilir.

Kasko / Sigorta

Kiralanan araçların tamamı rent a car kaskosu ile sigortalanmaktadır.  Bu sigorta türünün geçerli olması için alkol ve uyuşturucu kullanılmamış olması, yasal hız sınırlarına uyulması, aracın sadece kontratta kayıtlı kişiler tarafından kullanılıyor olması, yük haddinin aşılmaması ya da aracın karayolları dışında kullanılıyor olmaması şartları aranmaktadır. Sigortanın işletilebilmesi, alkol ve uyuşturucu raporunun kaza anında tutulması ve 48 saat içerisinde kiralama şirketine iletilmesi ile gerçekleşir.

Uçuş Bilgileri

Kiralanan aracın havalimanında teslim alınması durumunda kiralayanın uçuş bilgilerini rent a car şirketine bildirmesi kendi sorumluluğundadır. Araç kiralama şartlarında yer alan teslime ait sorumluluklar iyi anlaşılmalı, gerekli bilgiler zamanında kiralama şirketine iletilmelidir.

Teslim ve İade

Araç teslim ve iade işlemleri belirlenen adreslerden gerçekleştirilebildiği gibi, şirketin kendi politikalarına uygun olarak adresten alınıp adrese teslim de edilebilmektedir.

Yakıt

Günümüzde kiralama şirketleri iki tür yakıt durumu ile araç teslimi yapmaktadır. Bunlar boş al / boş bırak ya da dolu al / dolu bırak şeklindedir. Araç kiralama şartları içerisinde bu durum kiralama şirketi tarafından müşteriye bildirilmelidir.

Köprü ve Otoyol Geçişleri

Kiralama şirketleri kiraladıkları her araca otomatik geçiş sistemleri tanımlamaktadır. Yapılan her gişe geçişinde tahakkuk eden tutar araç tesliminde müşteriden talep ve tahsil edilmektedir.

Aracın Marka/Seri/Model veya Benzeri Olarak Sunulması

Bazı durumlarda müşteri tarafından talep edilen araç kendisine teslim edilemez. Aracın bir önceki müşteriden geç dönüşü, hasar ve benzeri bir sorun olması gibi durumlarda şirket politikaları ve araç kiralama şartları gereği araç değişimi ya da bir üst sınıf araç verilmesi gibi çözümler uygulanmaktadır.

Yurtdışına Çıkış

Türkiye’de kiralanan bir aracın araç kiralama şartlarında da net bir şekilde belirtildiği gibi yurtdışına çıkması mümkün değildir.

İptal ve Değişiklik İşlemleri

Araç kiralama şirketleri iptal işlemlerinde farklı politikalar izlemektedir. Kimi araç kiralama şirketleri ücret iadesi yaparken bazı şirketler daha sonraki kiralamalarda kullanılmak üzere ücreti kendisinde tutma hakkına sahiptir. Değişiklik işlemlerinde ise sınıf farkı olması durumunda fark ücreti yansıtılır. Aksi taktirde değişiklik ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Araç kiralama şartlarını anlatmaya çalıştığımız bu yazımızda verdiğimiz bilgiler şirketler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer bir rent a car şirketine sahipseniz araç kiralama şartlarınızı sözleşme haline getirmek ve müşterilerinize sunmak, müşterilerinizle aranızda yaptığınız tüm sözleşmeleri dijital ortamda sorunsuz bir şekilde saklamak için Titarus’u kullanabilirsiniz.

Paylaş

Diğer Blog Yazıları

Güvenli Sürüş

Güvenli Sürüş

Güvenli Sürüş İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Galata Kulesi

Galata Kulesi

İstanbul'un Tarihi Simgesi: Galata Kulesi